Sitnica - kolejka wąskotorowa i przedwojenne sery
Wyobraźcie sobie, że wędrujecie gdzieś w Drawieńskim Parku Narodowym i nagle ... mija Was pociąg. Nie do pomyślenia, prawda? A jednak, gdybyśmy cofnęli się w czasie, najzupełniej normalne. Na terenie Puszczy Drawskiej w XIX w. powstała kolej wąskotorowa, która liczyła sobie 22 km. Łączyła ze sobą miejscowości Springe, Sitnicę, Jelenie i kończyła się w miejscowości Krępa Krajeńska (Crampe), gdzie przebiegała linia normalnej kolei. Przez cały okres funkcjonowania kolei na terenie puszczy obowiązywała tu trakcja konna. Kolejką przewożono produkty leśne i mleko. Linię rozebrano około roku 1950. Przebieg torowiska jest obecnie mało czytelny.
Droga w Sitnicy, którą biegło torowisko
Oprócz kolejki wąskotorowej Sitnica przed wojną mogła się pochwalić świetnie prosperującą mleczarnią. Serownię zbudowano w 1870 r. Od lat 70-tych XIX wieku produkowano tutaj regionalne sery
głuskowskie, które wcześniej wytwarzane były w Głusku. Ciekawe, jak smakowały? W roku 1945 serownia
przestała funkcjonować, pozostał z niej jedynie budynek mieszkalno-produkcyjny.
Budynek mleczarni obecnie. W latach 50-tych XX wieku naprzeciwko tego budynku znajdowała się stacja kolejki konnej i nastawnia.
bardzo ciekawe widoki, byloby fajnie zobaczyc to miejsce na żywo. ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
OdpowiedzUsuńPraca na budowie woj. mazowieckie? W STRABAG znajdziesz coś dla siebie. Mają wiele ofert pracy, warto sprawdzić.
OdpowiedzUsuń